بیوگرافی کامل مجید اخشابی+عکس مجید اخشابی با خانواده

دسته بندی : بیوگرافی

بیوگرافی کامل مجید اخشابی,بیوگرافی مجید اخشابی,بیوگرافی مجید اخشابی ویکی پدیا,عکس مجید اخشابی وهمسرش,عکس مجید اخشابی در خندوانه

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

برای مطالعه بیوگرافی خواننده به ادامه مطلب مراجعه کنید …

بیوگرافی کامل مجید اخشابی+عکس مجید اخشابی با خانواده

مجید اخشابی (زاده ۲۷ دی ۱۳۵۱ تهران) خواننده موسیقی پاپ اهل ایران است. وی بیشتر به خواندن تیتراژهای سریال‌های ماه رمضان شهرت دارد.

در سنين کودکي به حدي به موسيقي علاقه مند بود که صداي هر سازي، خصوصا سنتور وي را شديدا تحت تاثير قرار ميداد.

در سن 9 سالگي با استفاده از وسائل ابتدائي توانست سازي شبيه به سنتور بسازد و خود را با نواختن آن سرگرم کند. با توجه به اين علاقه وافر، والدين او يک ساز سنتور براي وي تهيه کردند و جالب اينکه او توانست بدون هيچگونه آموزش قبلي، اين ساز را به درستي کوک کند و بنوازد! البته در آن زمان به دليل سکونت در يکي از شهرستانهاي شمال کشور، امکان دسترسي به استاد براي وي ميسر نبود و او تنها از طريق مراجعه به کتابها و نوارهاي کمک آموزشي ميتوانست امر فراگيري را دنبال کند که خوشبختانه به همين روش در مدت کوتاهي به پيشرفت قابل توجهي دست يافت. همچنين در کنار فراگيري نوازندگي، هنر آهنگسازي و خوانندگي را با علاقه دنبال مي نمود. به هر حال در تمام اين دوران او مجبور بود که خود، استاد خود باشد.

فعاليت حرفه اي وي از سال 1370 در زمينه هاي نوازندگي، آهنگسازي، تنظيم، نظارت بر ضبط و توليد آثار موسيقي آغاز شد. حاصل اين تلاش آثار متعددي در گونه ها و فرمهاي مختلف موسيقي است که به صورت کاست و CD منتشر شده است. وي از سال 1375 با تشکيل گروه هنري مهرآوا ضمن همکاري با صدا و سيما کنسرتهاي متعددي را در ايران و مراکز معتبر علمي و فرهنگي کشورهايي چون انگلستان، روسيه، اسپانيا، ژاپن (فستيوال مين اون)، کره، هندوستان، مالزي و … به اجرا در آورده که همگي آنها به لطف الهي با موفقيت روبرو بوده است.

مجيد اخشابي بدون ترديد از جوانان فعال، با استعداد و موفق در عرصه هنر موسيقي کشورمان است که افتخار همکاري با استاداني چون محمدعلي معلم، فريدون شهبازيان، همايون خرم و بسياري از هنر مندان صاحب نام ديگر تجربيات ارزنده اي را براي وي به ارمغان آورده است. تحصيلات وي در رشته مهندسي عمران است و در حال حاضر نيز مشغول به تحصيل در دوره کارشناسي دانشکده موسيقي ميباشد.

ابراز علاقه خواننده مشهور کشور به عبدالباسط

خواننده مشهور کشورمان در برنامه اسراء شبکه قرآن از ابراز علاقه‌اش به عبدالباسط و تقلید از سبک قرائت اکبرالقراء سخن گفت.

مجید اخشابی خواننده مشهور کشورمان دیروز روی خط ارتباطی برنامه تلویزیونی «اسراء» شبکه قرآن و معارف سیما رفت و چند دقیقه‌ای را با سید وحید مرتضوی مجری و تهیه‌کننده این برنامه گفت و گو کرد. اخشابی در بخشی از سخنانش از ابراز علاقه‌اش به مرحوم عبدالباسط محمد عبدالصمد قاری مشهور و طراز اول کشور مصر اشاره کرد و گفت: در تلاوت‌هایی که در دوران نوجوانی داشتم از این قاری مشهور تقلید می‌کردم.  اخشابی معتقد است عبدالباسط قاری اسطوره‌ای آن زمان است.
برنامه زنده تلویزیونی اسراء با اجرای سیدوحید مرتضوی هر شب از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

در ادامه فیلم کوتاه گفت و گوی سید وحید مرتضوی با خواننده کشورمان که در کانال تلگرامی شبکه قرآن منتشر شده را مشاهده می‌کنید.

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

مجید اخشابی:

جشنواره موسیقی فجر نیازمند تغییر ساختارفکری و محتوایی است/ خروجی این جشنواره نامشخص و مبهم است

مجید اخشابی با تأکید براینکه به لحاظ کمی برگزاری چنین جشنواره هایی هر چه قدر بیشتر باشد به نفع موسیقی کشور خواهد بود ، اضافه کرد: جشنواره هایی مانند موسیقی فجر به لحاظ کیفی جای کار زیادی دارد.

مجید اخشابی خواننده کشورمان در گفت‌وگو با راه دانا، در مورد جشنواره موسیقی فجر، اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر در بدنه موسیقی کشور ساختار یک سنت را به خود گرفته است و هر ساله در بدنه موسیقی کشور برگزار می شود.

هنرمند موسیقی کشور در ادامه افزود: برگزاری جشنواره موسیقی فجر یک اتفاق مبارک در بدنه موسیقی کشور محسوب می شود که جزء اتفاقات خوب در حوزه موسیقی بعد از اتقلاب است.

اخشابی با تأکید براینکه به لحاظ کمی برگزاری چنین جشنواره هایی هر چه قدر بیشتر باشد به نفع موسیقی کشور خواهد بود، اضافه کرد: جشنواره هایی مانند موسیقی فجر به لحاط کیفی جای کار زیادی دارد.

هنرمند موسیقی کشورمان با اشاره به این نکته که خروجی جشنواره هایی مانند موسیقی فجر نا مشخص و مبهم است، گفت: خروجی این نوع جشنواره ها اتفاق ویژه ای در موسیقی کشور را رقم نزده است و در بدنه این جشنواره از جنس موسیقی دیده نمی شود.

وی در ادامه بیان داشت:  برگزاری جشنواره موسیقی فجر آمیخته با روش سنتی و متعصبانه است و متأسفانه هر سال از برگزاری این جشنواره کپی سالهای گذشت است.

هنرمند موسیقی کشورمان با تأکید براینکه جشنواره موسیقی فجر نیاز به تغییر ساختاری به لحاظ فکری و محتوایی است، تصریح کرد: این تغییر باید انجام شود تا ساختار اثرگذاری و ارزشمندی را پیدا کند.
اخشابی در خاتمه اظهار داشت: موفقیت در جشنواره فیلم فجر در قیاس با موسیقی فجر اختلاف زیادی است و باید با تحول جدید مواجه شود و در حوزه مدیریتی آن تغییراتی ایجاد شود.

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

دلنوشته مجید اخشابی برای خبرنگار شهید صداوسیما در سوریه

مجید اخشابی در اینستاگرامش عکس محسن خزایی، شهید مدافع حرم را منتشر کرد و نوشت: درپیشگاه روح بلند و فداکار او و همه ی همرزمانش و همه ی مدافعین حرم سر تعظیم فرود می آورم.

مجید اخشابی در اینستاگرام خود با انتشار عکس شهید مدافع حرم، محسن خزایی  از خاطراتش با او یاد کرد و نوشت:

با محسن خزایی از زمانی که مدیر روابط عمومی فولاد در اصفهان بود آشنا شدم ، بخاطر همکاری در اجرای برنامه وساخت دو قطعه موسیقی که حالا یادگار های او هستند …

بسیار متواضع و خالص و صمیمی بود طوری که به سرعت همکاریمون جاشو به دوستی داد.

یادمه یک شب شام در کنار خودش و خانوادش و بچه هاش… مهمونشون بودم در اصفهان …
البته خودش زاهدانی بود … تا اینکه از سوریه زنگ زد و گفت رفته اونجا …اون موقع جنگ نبود( یا حداقل به این شدت)

گفت حتما بیا شاید برنامه ای هم داشته باشیم سفارت…شماره مبایل سوریه شو هنوزم سیو دارم…

جالب اینکه از همون موقع میگفت دعا کنید شهید بشم ، هر وقت تماس داشتیم جمله همیشگیش بود .

اون عاشق حضرت زینب بود‌‌‌.‌‌.. یه عاشق و سر سپرده واقعی …. امروز که خبر شهادتشو اون هم به فاصله چند ساعت شنیدم در بهت و اندوه تمام واقعا به طرز عجییبی تمام خاطراتش برام تداعی شد مخصوصا اصفهان … اون شب واز همه مهمتر بچه هاش…

خودش که آرزوش بود شهید بشه ولی بچه ها و خانوادش… تو آخرین عکس بعد از شهادتش که انگار با خون خضاب شده بود آرامش و رضایت در صورتش موج میزد .

دیگه نمیدونم چی بگم فقط سر تعظیم فرود میارم درپیشگاه روح بلندو فداکار او
و همه ی همرزمانش …

دیدار و گفتگوی «مجید اخشابی» با مدیرعامل خبرگزاری فارس

جید اخشابی در دیدار با مدیر عامل خبرگزاری فارس گفت: به خبرگزاری فارس التزام دارم. موسیقی پاپ ایرانی هرچه از عناصر موسیقی اصیل بهره ببرد بهتر است. سید نظام‌الدین موسوی نیز گفت: حامی موسیقی ارزشی هستیم و از هنرمندانی همچون اخشابی حمایت کامل می‌کنیم.

جید اخشابی خواننده و آهنگساز کشورمان با حضور در خبرگزاری فارس پس از مصاحبه‌ای تفصیلی به دیدار مدیرعامل خبرگزاری رفت و با وی درباره مشکلات موسیقی پاپ و اصیل و راهکارهای حل این مشکلات به گفت‌و‌گو پرداخت

موسوی ضمن خیر مقدم به خواننده تیتراژ سریال رمضانی گمگشته گفت:”ما باید در این مقطع به حمایت از موسیقی فاخر و به‌ویژه آثار محتوایی که از اشعار غنایی بهره می‌گیرند همت بگماریم.

مدیرعامل خبرگزاری فارس در ادامه صحبت‌هایش در ضرورت انتخاب اشعار و ترانه در آهنگ‌ها گفت:”شعر از عناصر اصلی موسیقی باکلام است که متاسفانه امروز مغفول مانده و بجز در مواردی اندک شعر جایگاه خود را از دست داده و در  بسیاری از آثار، خصوصا موسیقی‌های پاپ ایرانی شاهد استفاده از اشعار بسیار سخیف و بی‌معنایی هستیم که حتی در اصول اولیه ساختار مشکلات جدی دارند.

مجید اخشابی خواننده، آهنگساز و نوازنده سنتور نیز در مورد موسیقی روز کشور گفت:”به‌نظرم  انواع موسیقی‌هایی که الان وجود دارد و تولید می‌شود نیاز به پویایی و شکوفایی دارند،  هرچند نباید این روند به بیراهه کشیده شود و هنرمندان و به‌ویژه آهنگسازان باید بر تقویت آثار تولیدی و تلفیق درست شعر و موسیقی و ارائه آثار فاخر و دارای استاندارد همت بگمارند.

در پایان این دیدار کوتاه، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس، ضمن تشکر از حضور مجید اخشابی در محل خبرگزاری فارس با تقدیم هدایایی از هنر سنتی ایران زمین از این هنرمند تقدیر کرد

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

ماجرای عاشق نشدن مجید اخشابی در دورهمی

دورهمی میزبان مجید اخشابی خواننده کشورمان بود. همچنین، سیامک انصاری، سروش جمشیدی، مه‌لقا باقری و … درباره موضوع اجتماعی «هنر و هنرمند» به اجرای استندآپ کمدی و نمایش پرداختند.

مهران مدیری با توجه به موضوع برنامه از دو تماشاگر دعوت کرد تا درباره اینکه دختر به هنرمند می‌دهند یا خیر، نظرشان را بگویند دو نفر که که آمدند در پاسخ به این سوال گفتند: حاضر نیستند دختر خودشان را به هنرمندان بدهندو  دلایل خود در این زمینه توضیح دادند. در ادامه یکی از آنها از مدیری سؤال کرد که خود شما دختر به هنرمند می‌دهید؟ مهران مدیری گفت: من نه تنها دختر به هنرمند نمی‌دهم گربه‌ام را هم به هنرمندان نمی‌دهم. من دخترم را دوست دارم شوهر نمی‌دهم و پسرم را هم دوست دارم و می‌خواهم هر دو را ترشی دوبل بندازم.

در ادامه مدیری به گفتگو با مجید اخشابی نشست و در اولین سؤال از وی درباره رکورداربودن در زمینه خواندن تیتراژ سوال کرد که او پاسخ داد: آن سال‌ها اوج نفوذ رسانه ملی بود. من تیتراژ های بسیاری می‌خواندم. در حال حاضر هم این فعالیت‌ها را ادامه می‌دهم اما دیده نمی‌شود.

وی افزود: به کارهای دیگری هم مثل تدریس می‌پردازم.

اخشابی در خصوص وجود مافیا در خوانندگی تیتراژ گفت: وجود مافیا مطرح نیست. به هرحال هر کاری که انجام می‌دهیم به دنبال آن کار بعدی هم سفارش داده می‌شود.

وی در خصوص شروع فعالیت خود عنوان کرد: خانه ما کنار دریا بود، یک شب دوست پدرم به خانه ما آمد و برایمان سنتور زد. من تلاش کردم تا با نخ ماهیگیری و یک تخته چوب برای خودم سنتور درست کنم. هر بار که دوست پدرم به خانه ما می‌آمد مرا در این زمینه راهنمایی می‌کرد.

اخشابی ادامه داد: در آن مدت بیشتر در حیطه آهنگسازی کار می‌کردم تا اینکه آهنگی ساختم و خودم برای آن آهنگ خواندم. صدابردار و کسانی که شنیدند تأیید کردند که این آهنگ به صدای خودم نزدیک است. من هم آن کار را برای مرکز موسیقی صداو سیما تهیه کردم و به این ترتیب کار حرفه‌ای در زمینه خوانندگی را به این صورت آغاز کردم.

اخشابی در خصوص سال تولد و عاشق شدن خود اظهار داشت: متولد سال51 هستم، من تاکنون عاشق نشده‌ام. به هر حال اکنون که معنی عشق را می‌فهمیم شاید یک تعلق خاطر به یک چیزی داشته باشم اما آن را نمی‌توان عاشق شدن گفت.

مدیری ادامه داد: ازدواج هم نکردی؟ چرا؟

اخشابی پاسخ داد: بعضی از هنرمندان اینکه می‌گویند با ساز خود ازدواج کردم واقعا مصداق دارد. عمرم با هنر گذشت و علاقمندی من  به این رشته باعث شد که زمانی برای ازدواج فراهم نشود. البته زندگی هنری متفاوت‌تر از زندگی معمول است.

بیوگرافی کامل مجید اخشابی+عکس مجید اخشابی با خانواده

اخشابی در پاسخ به سوال مدیری پیرامون موسیقی این روزها عنوان کرد: موسیقی شرایط خاصی دارد توجه مخاطب به سمتی می‌رود که عمیق نیست البته من همیشه به مخاطبان خودم حق می‌دهم دنبال کارهای جدید باشند.

اخشابی در خصوص کپی رایت اظهار داشت: مالکیت اثر هنری باید به رسمیت شناخته شود یک هنرمند چند بار می‌تواند در زندگی‌اش رکورد بزند و یک بار آهنگی را بخواند. ارگان‌های مرتبط باید حق و حقوق هنرمند را پرداخت کنند.

درادامه گفتگو اخشابی خودش را به سنتور تشبیه کرد چرا که از کودکی با سنتور بوده است.

در بخش پایانی اخشابی ضمن داشتن احساس خوشبختی یک کتاب، مجله زیروبم و یک سنتور را به موزه دورهمی اهدا کرد.

اخشابی: شنیدن یک قطعه موسیقی هزینه دارد

مجید اخشابی خواننده پاپ کشور  در مورد اثر جدیدش گفت: در حال حاضر در پروسه تولید اثری به نام «محدوده» هستم. کار عاشقانه‌‌ ملایمی است که من کمتر به آن پرداخته بودم. این اثر تا چند وقت دیگر وارد بازار کار می‌شود. آخرین کار منتشر شده‌ام نیز «سردار بی سر» بود که ابتدای محرم در رسانه ملی پخش شد. کلیپ زیبای نیز  زیر نظر خودم توسط حوزه هنری از آن ساخته شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

وی در مورد کم کار شدنش توضیح داد: من ارتباطم را با رسانه حفظ کرده‌ام و شاید مخاطبین کمی ارتباطشان با رسانه ملی کم شده و یا اگر ارتباط برقرار می‌کنند مناسبتی است. از طرف دیگر بخشی از فعالیتهایم را روی فضای مجازی معطوف کرده‌ام و انتشار آثارم را از آن طریق انجام می‌دهم؛ چراکه فکر می‌کنم خیلی بی واسطه‌تر و خیلی در دسترس‌تر  هست  و نکته دیگر نیز این هست که خودم نیز برای تعقیباتی که داشتم و آنچه به آن علاقه‌مند بودم وقت بیشتر صرف کردم. مثل تاسیس آموزشگاه موسیقی، تاسیس پایگاه خبری، مجله و موسسه فرهنگی هنری و… نیز کارهایی بوده که انجام داده‌ام. همه این موارد دست به دست هم داده تا به نظر کم کار بیایم.

 اخشابی در مورد استفاده از ژانرهای مختلف در طول مدت فعالیتش گفت: من در عالم هنر به دنبال دادن پاسخ به پرسش‌های خودم هستم و مایلم در این مسیر خودم هم صاحب تجربه بشوم. تک بعدی بودن برایم جذاب نیست. برای همین سعی کردم وارد قالبهای مختلف بشوم و خود را بسنجم.

وی در مورد وجود پروپاگاندایی که موجب خود سانسوری در هنرمندان می‌شود، تصریح کرد: بله! در حقیقت سرمشق این فضا از ممیزی اجتماعی در هنر نشأت می‌گیرد. وقتی قرار می‌شود هنرمند از فیلتر اجتماع رد شود، نا خوداگاه خود سانسوری می‌کند. این خود سانسوری‌ها که موقع خلق شکل می‌گیرد را نمی‌توان نادیده گرفت. فکر می‌کنم هنرمندی در کشور نیست که حداقل به این مسئله فکر نکرده باشد. در همه عرصه‌های هنری این موضوع هست و این یکی از عوامل عدم پیشرفت است.

وی افزود: جو سازی‌ها و موج سازی‌ها نیز از همین دست موضوعات است که ذهن هنرمند را درگیر می‌کند که آیا با موج همراه شود یا از آن جلوگیری کند و اساسا چه موجی حاشیه کمتری برای او دارد. به خصوص در فضای مجازی که تقریباً کنترلی نمی‌شود.

وی اعتراف کرد: خود من به این موضوعات فکر می‌کنم که مسیری را حرکت کنم که با کمترین امواج از نوع خوب و یا بدش مواجه شوم.

 خواننده پاپ کشور درمورد خواننده‌های پر حاشیه و علت علاقه مخاطبان به حاشیه گفت: اگر بخواهیم طرفداران را بدون حاشیه راضی نگه داریم باید روی لبه تیغ حرکت کنیم. در موارد زیادی باید آنچه دوست‌دارید را کنار بگذارید و باید با آینده‌نگری حرکت کنید.

 وی افزود: من به دلیل روحیات خودم و با تجربیاتی که کسب کردم توانستم از حاشیه‌ها جلوگیری کنم. من اساساً قائل به جو سازی‌ها و خبر سازیها نیستم. معتقدم هنرمندی که دست به کار موازی تبلیغاتی می‌زند، شأن خود را پایین می‌آورد. اثر هنری خودش باید مبلغ باشد. اگر در اثری این اتفاق بیافتد، هنرمند کنار می‌ایستد و مخاطب با اثر تنها می‌شود. متاسفان امروزه این قضیه شکل نمی‌گیرد و هنرمند همزمان با اثر تبلیغ می‌کندو خبر ساز می‌شود. مسیرهایی ایجاد می‌کند که مردم از آن مسیرها با آن هنر برخورد کنند. هنر ارزشمند خودش گویا و مبین خودش است. این موضوع نیاز به مکاشفه‌ای به دور از هیاهو و جنجال دارد.

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

اخشابي: مطالعه را با پرسه‌زني در اينترنت اشتباه نگيريد

ما ول‌كن قضيه كتابخواني نيستيم البته نه اينكه براي مچگيري باشد! با هنري‌ها حرف مي‌زنيم تا بلكه فرجي بشود و دو نفري هم كه اينها را دوست دارند و به اصطلاح لايكشان مي‌كنند، شايد كتابخوان بشوند.

گرچه بايد ديد خود اين جماعت هنرمند، الكي دم از كتاب مي‌زنند يا واقعاً پايه خواندن هستند. برويم سراغ مجيد اخشابي، چند سؤال كوتاه و بقيه ماجرا.

اگر بگويم آقاي اخشابي حال كتاب خواندن ندارد، چه مي‌گويي؟

برعكس، شديداً علاقه‌مندم و از كوچك‌ترين فرصتي براي مطالعه استفاده مي‌كنم. مگر مي‌شود در اين گذران عمر كتاب نخواند.

بهانه بياورم! مثلاً اينكه وقت ندارم و اين حرف‌ها…

پس مي‌شوي آدمي با داشته‌هاي گذشته. خواندن يعني تغذيه و تقويت فكر و روان. به هرحال روزگار ما با شتابي كه دارد، اگر نجنبيم خيلي چيزها را از دست مي‌دهيم. اگر نخواني، حاصلش يك كم‌شعوري يا جاماندگي از اجتماع خواهد بود.

همين روزگار به قول شما پرشتاب، ادواتي دارد مثل اينترنت كه عصاي دست است. خود شما هم كه كم توي فضاي مجازي نيستي.

هستم چون منافاتي ندارند. حتي فضاي مجازي هم مي‌تواند منبع مطالعه باشد ولي مطالعه با كتاب و تورق زدنش چيز ديگري است. قابل قياس نيستند.

چه شد پس؟ مطالعه كردن را از اينترنت سرچ كنيم يا در كاغذبازي؟

اين را بايد دقت كرد. اينها را اشتباه نگيريم. مطالعه در فضاي مجازي نمي‌تواند به معني واقعي كلمه از جنس مطالعه باشد.

شمايي كه وقت چنداني نداري و فضاي مجازي را رد نمي‌كني! چطور مي‌شود اين همه كتابخوان باشي؟

من وقت كمي براي مطالعه دارم، متأسفانه به دليل درگيري‌هاي شخصي و كاري، اما بيخيال كتاب خواندن نمي‌شوم.

چطور كتاب‌هايت را پيدا مي‌كني؟

اين نكته را يادم نرود بگويم كه كتاب خوب و بد دارد و گاهي خواندن برخي از اينها وقت تلف كردن است، اما براي كتابخواني اهل كاوشم. ممكن است كسي كه قبولش دارم كتاب خوبي را معرفي كند يا اينكه خودم مي‌گردم و علاقه‌مندش مي‌شوم.

خريد كردنش هم به اين منوال است؟

خيلي از مواقع همكاران را مي‌فرستم يا از كتابفروشي مي‌خواهم كه كتاب مدنظرم را بفرستد. يادش بخير! گشت‌زني در بازار كتاب و خريد در خيابان انقلاب از علايق من بود، اما ديگر فرصتي برايش ندارم. البته نمايشگاه كتاب را از قلم نمي‌اندازم.

 شايد در مورد ترويج كتاب نيز اين انتظار از شماها برود.
مردم از هنرمندان گاهي حرف‌شنوي دارند. اگر چيزي را تبليغ كنند يا سفارش، دنبالش می روند

اعتقادي ندارم كه هنرمند روي صفحات مجازي يا با شعار، مثلاً جار بزند كه ملت كتاب بخوانيد.
بد است مگر؟

به نظرم اول خود هنرمندان بايد كتاب بخوانند تا در سير و سلوك و البته آثارشان تأثير بگذارد.
اين ناخودآگاه روي مخاطبان نيز مؤثر واقع مي‌شود. هنرمند ابتدا بايد برادري‌اش را در كتاب خواندن ثابت كند بعد به بقيه سفارش بدهد. زندگي هنري خيلي از فرصت‌ها را از هنرمند مي‌گيرد، مثل كتاب خواندن. اگر دقت نكنيم، مي‌بينيم 10 سال گذشته و كتابي نخوانده‌ايم.
لابد خب براي كتابخواني جايگزين دارند. مثلاً اينكه تئاتر مي‌روند و سينما و غيره.

فيلم و تئاتر ديدن و شركت در فضاي فرهنگي جاي كتاب را نمي‌گيرد. كتاب جايگزين ندارد. پس هنرمند ابتدا خودش كتاب بخواند و بعد خوب‌ها را به بقيه پيشنهاد بدهد. فضاي مجازي را هم با مطالعه اشتباه نگيرند.

قياسي هم بين همنسلان خودتان و امروز داشته باش.

در دوران ما مطالعه را فقط مي‌توانستيم از طريق مطبوعات و كتاب كاغذي پيدا كنيم. الان متأسفانه مطالعه را پرسه‌زني در اينترنت تصور مي‌كنند. در حالي كه آن استواري كه فرد با كتاب به دست مي‌آورد يك صدمش را در اينترنت نخواهد يافت.

مجید اخشابی:

کم توجهی به بداهه پردازی یکی از نقاط ضعف موسیقی ما است

مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ در برنامه «چشم شب روشن» عنوان کرد که کم توجهی به بداهه پردازی یکی از نقاط ضعف موسیقی ما است.

رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» شامگاه سه شنبه ۲۶ تیرماه میزبان مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ بود.

اخشابی در بخشی از این گفتگو درباره جایگاه موسیقی بیان کرد: همواره فکر می کنم موسیقی قدرت بیشتری از این دارد که فقط آن را می شنویم. موسیقی همزمان می تواند یادآور خاطره، تصویر، رایحه و تفکر باشد و این نقطه اعجاز موسیقی است که ما را به راحتی به زمان دیگری پرتاب می کند. شاید در بسیاری از هنرها چنین وسعتی وجود نداشته باشد.

وی که فعالیت حرفه ای خود را از سال ۷۰ آغاز کرده است، ادامه داد: هر موسیقی باید تصویری را در ذهن مخاطب ارایه کند و این ویژگی می تواند به موسیقی بُعد و ماندگاری ببخشد که در هر بازشنوایی آن اثر چیزی برای ارایه کردن داشته باشد.

این نوازنده سنتور که این ساز را بدون استاد آموخته، یادآور شد: در دوره های تخصصی موسیقی که من در دوره کارشناسی گذراندم، دانشگاه یک بازگشت محسوب می شد. اعتراض من به سیستم دانشگاهی این است که در آن قواعدی را می آموزند که مربوط به ۳۰۰ سال پیش است و کاربردی برای امروز ندارد. من مدام نگران بودم به این نوع نگاه و زیبایی شناسی عادت کنم.

اخشابی تصریح کرد: اکنون حرف های جدید به سختی در موسیقی پذیرفته می شود و بعد از دَه ها سال که بگذرد و بومی شود، دانشگاهیان آن را وارد مباحث درسی کنند. خدا را شکر می کنم که در دوره دکترا رشته تخصصی موسیقی در کشور ما نبود و من در رشته پژوهش هنر مشغول به تحصیل شدم.

این خواننده که با تیتراژ سریال «گمگشته» به شهرت رسید، بیان کرد: مطالعه این رشته به من کمک زیادی کرد و خدا را شکر استادان بسیاری دارم که از آنها یاد می گیرم.

وی درباره استفاده از عنصر بداهه در موسیقی کشور اظهار کرد: بداهه موضوع مغفولی در هنر موسیقی کشور است. حالاتی که یک نوازنده یا خواننده می تواند داشته باشد، بدون سابقه ذهنی به خلق و مکاشفه برسد و چیزی عرضه کند که خودش هم نشنیده و مخاطبان را با لحظات و ملودی هایی آشنا کند که برای هر ۲ زیبا باشد، نکته زیبایی است.

اخشابی در پایان این بخش از صحبت هایش اضافه کرد: کم توجهی به بداهه پردازی یکی از نقاط ضعف ما است که موجب شده سطح ملودی ها و آهنگسازی به افول برسد. این قدرت در هنرمندان ما به تدریج به واسطه برخی از امکاناتی که به وجود آمده و چیزهایی که هنرمند برای ترس از خطا به آن پناه برده به فراموشی سپرده شده است. چرا که هنرمند امروزی می خواهد همه چیز را در قالب های از پیش تعیین شده و بدون ریسک ارایه کند و این موضوع به نابودی قوه بداهه پردازی منجر شده است.

مجیداخشابی: هنرمندان باید وجدان‌کاری داشته‌باشند

مجید اخشابی گفت: در ولنگاری فرهنگی گروه‌های مختلف نقش دارند، از خود تولیدکنندگان و هنرمندان شروع کنیم، وقتی گروهای اجتماعی، پزشکان، صنعتگران در باب وجدان کار مسئولیت دارند هنرمندان هم باید همینطور باشند ممکن است محصولی تولید کنیم که جذاب و با مخاطب بالا باشد ولی به چه قیمتی؟

آقای اخشابی مدتی است کار تازه‌ای از شما نشنیدیم، چه خبر از آلبوم و کار تازه؟

اتفاقا سخت مشغول کار هستیم، دو قطعه تازه به مناسبت روز ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر آماده کردم.

خاطرم هست یک کار خیلی خوب هم منتشر کرده بودید با همین موضوع؟

بله، «سیب گلاب»نام داشت.

برخی معتقدند نوعی ولنگاری در حوزه موسیقی وجود دارد، نظر شما چیست؟

متاسفانه این موضوع قابل تایید است. دلیل هم دارد، هیچ مبنایی برای خط قرمز و زیبایی شناسی متاسفانه رعایت نمی‌شود.از یک طرف ما با هنری رو به رو هستیم که بی تردید یکی از دشوارترین هنرهاست،‌ تولید موسیقی کارواقعا دشواریی است لذا در این عرصه اگر بخواهیم روی اصول ومبانی کار کنیم تا موسیقی ارزشمند و فاخرباشد حتما با توجه به ذائقه مردم باید تولید کنیم

متاسفانه این روزها یک موجی پدید آمده که هنر کشور و حتی فراتر از آن جهان را تبدیل به هنرمصرفی کرده و همراه خودش به ناکجاآباد می‌برد.

بنظرم یک بخشی از این ماجرا هم به فضای مجازی در حوزه موسیقی بر می‌گردد؟

بله، فضای مجازی به تفریح، وقت گذرانی و فان تبدیل شده است که در هنر هم متاسفانه همین مسیر و نقش را پی می‌گیرد،‌ حوصله افراد را در مورد مطالعه بلند یا مطلب جدی و با اهمیت از بین برده و مردم رغبت نمی‌کنند که به این سمت کشیده شوند مگر هیجانی، خبری، کوتاه یا تعجب انگیز و جذاب باشد.

در هنر هم همین اتفاق افتاده است یعنی طرف منتظر یک هیجان است و این هیجان‌های لحظه‌ای در تولید هنر به سمت و سوی خوبی نمی‌رود.

ریشه این ولنگاری را شما در کجا می‌بینید؟

گروه‌های مختلف نقش دارند، از خود تولیدکنندگان و هنرمندان شروع کنیم، وقتی گروهای اجتماعی، پزشکان، صنعتگران در باب وجدان کار مسئولیت دارند هنرمندان هم باید همینطور باشند ممکن است محصولی تولید کنیم که جذاب و با مخاطب بالا باشد ولی به چه قیمتی؟ مثلا من الان آوازی بخوانم که با کلمات و فحش مستحجن همراه باشد. همه هم گوش می‌کنند و راحت دست به دست می‌گردد چون بر مبنای تعجب هست و بهم می‌گویند این آهنگ را شنیدی همین شنیدی شنیدی ممکن است یک مزخرف باشد و همه هم گوش می‌کنند و اینجاست که هنرمندان باید دقت کنند محصولی که تولید می‌کنند ببینند بر مبنای چه چیزی است و تاثیرش قرار است چه باشد.

در حال حاضر خیلی‌ها با سن کم که هنوز الفبای موسیقی را نمی‌داند در خانه خود با کمترین دانش و تجربه و سواد یک چیزی تولید کرده و همین را درفضای مجازی منتشر می‌کنند، خب این اسمش هنر است؟ اگر هنر است تعهد و مسئولیت پذیری اش کجاست؟

گروه دوم رسانه‌ها هستند، من برای رسانه ملی در این زمینه نقش مهمی قائل هستم،‌نباید با این جریان‌ها همراه شود، آنها را ترویج کند، جوانی که با موسیقی می‌خواهد مواجه پیدا کند از کجا بفهمد چه موسیقی مناسب است؟ آیا رسانه‌ها نباید نقش آفرینی کنند؟

بخش سوم خود مردم هستند یعنی مخاطبان واقعی که متاسفانه توجه و تحقیقی در زمینه خرید ندارند مخصوصا در حوزه محصولات فرهنگی و هنری، هنوز این فرهنگ جا نیفتاده که تمام زوایا را در نظر بگیرند، مهم‌ترین مشاوره در خرید محصولات فرهنگی الان سینه به سینه است، این فیلم خوبی ست دیدی؟ این موسیقی باحالی ست، شنیدی؟ خب این که نشد مشاوره! کسی کاری ندارد کارگردان و موضوع فیلم چیست، بلیت می‌خرد یا سی دی اش را می‌خرد می‌آورد خانه همه دور هم می‌بینند.

همین مسائل در حرفه موسیقی باعث شده است که موسیقی‌های دست به دست شده توسط مردم خیلی عجیب به نظر برسد و بنظر من مردم برای خوراک ذهنی خودشان هم باید ارزش قائل شوند و به این قضیه خیلی بیشتر توجه کنند و اهیمت بدهند.

بیوگرافی کامل مجید اخشابی

مجید اخشابی:

 موسیقی ظرفیت بالایی برای بیان فرهنگ رضوی را دارد

مجید اخشابی خواننده کشورمان گفت: برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در فضاسازی معنوی متأثر از فرهنگ رضوی در سطح جامعه تأثیر فراوانی دارد

مجید اخشابی گفت: برگزاری جشنواره امری ارزشمند و مبارک است که وجه مردمی آن باعث شده تا شاهد افزایش میزان ارادت ها و احساسات قلبی مخاطبان به امام رضا(ع) باشیم.

مجید اخشابی، در پاسخ به این سوال که آیا می توان از هنر موسیقی برای عرضه معارف اهل بیت(ع) استفاده کرد، گفت: یقیناً این مطلب صادق است و همه هنرها این ظرفیت را دارند که محمل پیام باشند و انتقال پیام از طریق هنر به راحتی و سرعت امکانپذیر است؛ چراکه در هر هنری امکان اینکه پیامی مستتر باشد، وجود دارد و در موسیقی بیشتر چراکه از ظرفیت شعر و کلمه استفاده کرده و آنچه را لازم است شنونده دریابد عرضه می کند و تاثیری به مراتب بیشتر از شیوه های مستقیم دارد.

وی اظهار کرد: من هم در کارهایم سعی کرده ام محتوا و هدفی را دنبال کنم گاهی این محتوا ارزشی و آئینی بوده و زمانی مفاهیم عرفانی و اجتماعی را دستمایه کار و موسیقی را محفلی برای انتقال این مفاهیم قرار داده ام و اساسا اعتقاد دارم اگر موسیقی بدون مفهوم و محتوا تولید و شنیده شود، خیلی ارزشمند نیست و ارزش تکرار را ندارد.

اخشابی در تشریح بازخوردهای مخاطب در کارهایی که برای حضرت رضا(ع) خوانده است، تصریح کرد: برای من در وهله نخست عشق و ارادت شخصی به محضر حضرت رضا(ع) در تولید و هدیه کردن ترانه های رضوی اهمیت دارد نه پیامی که از سوی مخاطب دریافت می کنم، و در اولویت های بعدی بازخورد مردمی این آثار من را دلگرم می کند برای انجام کارهای بعدی که به لطف خدا تاثیر خوبی در پی داشته و مخاطبان با استقبال بسیار خوبی پذیرای کارهای اینچنینی می شوند و همین باعث شده من هر سال یک اثر را به محضر حضرت ثامن الحجج(ع) پیشکش کنم.

این خواننده محبوب و مردمی ادامه داد: امسال نیز کاری را برای ایام ولادت امام رضا(ع) در نظر دارم، و چه از سوی نهادهای ذیربط حمایتی صورت بگیرد چه نگیرد من با همان عشق و علاقه قلبی که گفتم این هدیه را به محضر امام رئوف(ع) هدیه می کنم.

وی درباره محور ترانه امسال خود برای امام رضا(ع) بیان کرد: هنوز در مرحله پیش تولید هستم و به قطعیت نرسیده ام اما همچون سال های گذشته یک حقیقت مرتبط با حضرت(ع) را مد نظر دارم، برای مثال در قطعه «سکوت مهربون» بیان حس و حال موجود در فضای حرم توصیف شد یا در قطعه «رمز عبور» راهگشا بودن نام مبارک امام رضا(ع) در همه معبرهای زندگی را محور قرار دادم و یا در سال گذشته در قطعه اهدایی مسافری تصویر شد که قصد زیارت دارد و اتفاقاتی برایش می افتد و نهایتا به حرم امام(ع) می رسد.

مجید اخشابی: اشتباهی گفتند من با رپ مخالفم

«مجید اخشابی» خواننده خوب و خوش صدایی است که تاکنون بسیاری از تیتراژهای خاطره انگیز رسانه ملی را خوانده است. اخشابی حالا چندسالی است که کنار هنر و موسیقی با مجله «زیرو بم» پایش به مطبوعات باز شده تا بتواند این بار در فضای رسانه با مخاطبانش در ارتباط باشد.

رابطه تان با مطبوعات و رسانه ها چطور است؟ اهل دنبال کردن اخبار و خواندن تیترها هستید؟

الان تقریبا هر هنرمندی به واسطه شبکه های اجتماعی رسانه خودش را دارد. به خاطر همین بخشی از وقتم همیشه در این نوع از رسانه ها می گذرد. اما خب بیشتر دنبال کننده اخبار هنری به ویژه موسیقی هستم. ولی خیلی عادت به دنبال کردن تیترهای سیاسی ندارم. بیشتر دوستانم برآیند اخباری را که خودشان جمع آوری کردند را به صورت گزیده برایم می فرستند. یک جورهایی شبکه های اجتماعی رقیب رسانه های خبری شدند اما خب هنوز رسانه مرجعیت خودش را حفظ کرده است.

در دوران کودکی دنبال کننده مجله ای بودید که به خاطرش هربار به دکه های روزنامه فروشی سر بزنید؟

من از بچگی از مخاطبان کیهان بچه ها بودم. آن زمان در شهرستان بودیم. خوب یادم می آید که همیشه موقعش که می رسید پای دکه می رفتم و سراغش را می گرفتم. که گاهی می گفت چون باران آمده هنوز نرسیده است. الان در حوزه مطبوعات چنین انتظارات و التهاباتی از سوی مخاطبان برای صاحبان رسانه تبدیل به یک «رویا» شده است.

شما خودتان هم وارد فضای مطبوعات شده اید تجربه این فضای برایتان چگونه بود؟

بله ما مجله زیر و بم را از مهر سال ۹۱ منتشر کردیم و راه اندازی یک پایگاه خبری در حوزه هنر را نیز در دستور کار داریم. من در مجله خودمان هم دنبال این موضوع هستم که مخاطبان هم این انتظار را برای رسیدن شماره جدید داشته باشند. ولی واقعا به نظرم فضای مطبوعات کاملا تخصص است. من هم دوست داشتم یک ناخنکی به این فضا بزنم و همچنان تلاش می کنم مجله را مطبوعاتی تر و روز به روز بهتر عرضه کنیم؟

در چندسال اخیر شاهد حضور برخی چهره های هنری در فضای مطبوعات هستیم. دلیلش چیست؟

من از چندسال پیش سودای مجله داشتن را در سر داشتم. بالاخره هر هنرمندی دوست دارد با مخاطبش یک جوری صحبت کند. و مطبوعات و رسانه های کاغذی به علت خاطرات خوب و نوستالژیکی که از آنها داریم به این موضوع کمک می کند. احتمالا دوستان دیگر هم همینطور هستند و می خواهند از این طریق با مخاطبانشان در ارتباط باشند.

برایتان پیش آمده که در مصاحبه ای صحبت هایتان جور دیگری بازنشر شود و دردسری پیش بیاید؟ چون این موضوع گله برخی از اهالی هنر و چهره های شاخص کشور است؟

چند وقت پیش با یک خبرگزاری ها درباره رپ مصاحبه کردم. که با واکنش عجیب و غریب علاقه مندان به رپ روبرو شد. متاسفانه الان سودای تیترزنی در خیلی از خبرگزاری ها و رسانه ها وجود دارد و همه می خواهند تیترهای جنجالی بزنند. مخاطبان هم حوصله ندارند علاوه بر تیتر  کل خبر را بخوانند. حرفهای من هم با توجه به این شرایط جوری منتقل شده بود که من انگار با این نوع موسیقی مخالفم و بدم می آید. اما اینطور نبود. من سکوت کردم و فقط سعی کردم در برنامه خندوانه که دعوت شدم پاسخ عملی به این موضوع بدهم.

اگر بخواهید دو آهنگ جدید از خودتان را به مخاطبان معرفی کنید و توصیه کنید که گوش کند چه می گویید؟

چندکار جدید از من منتشر شده که می توانند در فضای مجازی آن را دانلود کنند و گوش بدهند. توصیه می کنم «ماه و پری» و آهنگ «لبخند» را که در خندوانه اجرا شد، گوش کنند.

برای دانلود آهنگ های مجید اخشابی به لینک زیر مراجعه کنید

دانلود آهنگ مجید اخشابی

بیوگرافی کامل مجید اخشابی+عکس مجید اخشابی با خانواده

آموزش دانلود : روی لینک کلیک راست کرده و گزینه save link as را بزنید و در مسیر دلخواه ذخیره کنید

در اندروید بر روی لینک ها نگه دارید تا منو باز شود و گزینه save link را بزنید

اشتراک گذاری مطلب

*

code

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم

براي ورود به کانال تلگرام [وب آهنگ] کليک کنيد